a další, Kuchtění, Něco navíc

Vaříme a pečeme se Superpotravinami – díl I. Chia semínka

Nevím do jaké míry jste seznámeni se Superpotravinami neboli Superfoods, ale já skoro vůbec :). Poslední dobou zaznamenávám akorát obrovský boom těhle super úžasných a nadupaných potravin – píše se o nich všude, v časopisech, ve zprávách, na internetu. Já jsem byla zvědavá co je na nich tak super, takže pro Vás a vlastně i pro sebe připravím články  a v každém z nich se budu snažit nás s těmito hodobóžovými potravinami seznámit. Tak jednotlivé potraviny trošku prozkoumáme ať víme s čím máme tu čest :).

Dnes bych si vzala pod drobnohled Chia semínka. S těmito malými potvůrkami mám už trošku co do činění – v korpusech na dorty a koláče, viz jeden můj recept – Nevinný tvarohový koláček. Budu se snažit k jednotlivým superpotravinám vžycky připravit nějaký recept, ať víme jestli se z nich dá ukuchtit něco dobrého :).

Odkud se vzaly Chia semínka?

šalvěj hispánskáChia semínka jsou drobná semínka z rostliny zvané šalvěj hispánská. Původem pochází z Latinské a Střední Ameriky. Pro Aztéky byly tyhle semínka hlavní potravinou, která jim dodávala potřebné živiny. Semínka nebyly využívány jenom na jídlo, ale v dobách 900 let př.n.l. fungovaly na území Mexika taky jako platidlo. Z větší části byly ale Chia součástí jídelníčku – formou prášku, do různých nápojů, ale taky samotné – nejsou tvrdé jako ostatní semena. Přirovnala bych je tvrdostí asi tak jako k semínkům v kiwi :).

 Proč právě Chia?

Jak už jsem psala, Chia semínka jsou prý strašně zdravý – nemůžu posoudit, nejím je ještě tak pravidelně, abych mohla dokázat, že mají blahodárný vliv na organismus. Všude se o nich píše jaký je to zázrak a kolik zdraví prospěšných látek vlastně obsahují.

Chia semínka jsou velmi bohatá na vápník, bílkoviny, obsahují více omega 3 mastných kyselin a další řadu prvků jako je draslík a železo. Jejich schopnost vázat na sebe vodu je neuvěřitelná, vytváří se potom jemný gel. Hustota gelu se odvíjí od množství semínek smíchaných s vodou a také dobou, po kterou jsou semena ve vodě. Semínka se obalí vrstvou gelu a navazují na sebe vodu. Tohle můžu potvrdit, akorát jsem zkusila smíchat 200 ml vody s dvěma lžičkama Chia a cca za 15 minut se vytvořil takový jemňoučký gelík. Trošku mi to připomíná Aloe Vera drinky, jestli znáte :).

Každopádně díky této schopnosti se v organismu potom zpomaluje přeměna sacharidů na jednoduché cukry. Tím pádem tělo lépe hospodaří s energií a pak je fyzicky víc výkonnější – proto se Chia semínka doporučují taky při energeticky náročných sportech. A to není všechno, ještě tím jak mají vysoký obsah vlákniny, vyvolají v organismu pocit nasycení, takže se skvěle hodí taky na hubnutí :). Vysoký obsah proteinů, taky zajistí to, že se uchovává svalová hmota a hubnutím neubývá :). Ufff no určitě to není všechno, tohle je jen taková zkrácená verze toho, co všechno Chia semínka umí :).

Chia semínka

Co z Chia ukuchtit?

Chia semínka nemají vůbec žádnou chuť, takže je můžete kombinovat vlastně úplně s čímkoliv a jakkoliv a nebude to mít vůbec vliv na chuť jídla – maximálně na její hustotu, kvůli schopnosti vázat vodu :). Z Chia semínek můžeme péct pečivo, sladkosti, přidávat je do krémů, do jogurtů, do ovesných vloček a různých kaší. Můžeme si z nich udělat super energetický drink, díky kterému bude spousty energie před nějakým velkým fyzickým výkonem.

Chia semínek se vlastně nemůžete ani přejíst, není žádná doporučená dávka, jde jen o to kolik vy si jich chcete dát :). No a když nějaký pokrm chceme trochu “zdravější”, tak do něj přidáme pár zrníček Chia semínek a ejhle hned mají dobroty lepší vliv na náš organismus a na chuti to ani nepoznáme :). Jak už jsem v článku psala, já jsem je přidala do koláče a chuťově byl naprosto skvělý, možná jsem místama narazila na nějaké to zrníčko, ale udělala jsem něco dobrého pro moje zdraví :). Tak směle do toho….proč občas Chia semínka v kuchyni nevyužít.

Kde je seženu?

Chia semínkaJá jsem se o semínkách dozvěděla od mojí mamči, která mě do nich tak nějak zasvětila :). Dají se sehnat docela levně na internetu, ale myslím si, že v současné době boomu zdravé stravy se dají sehnat určitě v nějakým obchůdku zaměřený na zdravou výživu. Každopádně se s Vámi podělím o stránky, kde objednávám já (mají tu i další dobroty, koření a čaje):

http://www.cajovydum.cz/

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*