Sladkosti

Nejlepší borůvkový koláč

Celý rok se vždycky strašně těším na léto, že si nasbíráme úžasný modrý malý chutný lesní borůvky. Babička má chatu u Rakovníka a nejen, že se tam skvěle tráví čas, ale je to velký zdroj borůvek a hub (houby nejím, ale ráda sbírám :)). Borůvek jsme se od malička strašně nasbírali :). Pamatuju si, jak jsem dostala malý hrneček k naplnění a místo toho, abych odevzdala hrneček plný borůvek, odevzdala jsem stěží půlku s úplně fialovou pusou :).

Letos jsem se těšila, že si borůvky natrhám do zásoby. Tentokrát ne systémem hlavně do pusy a trochu do hrníčku, ale jenom do hrníčku – respektive do litrové nádobky. Ze začátku léta celkem pršelo, takže jakmile babička dala echo, že borůvky rostou, tak jsem vyrazila. S babičkou jsme vyrazily na trhání a asi za hodinku a půl jsme obě měly natrhanou litrovou nádobku. Nedivím se, že jsou borůvky tak drahý, pokud člověk nemá česač, tak je s tím tedy pěkná práce.

A jelikož je babička strašně hodná a určitě “strašně ráda” sbírá borůvky tak mě vybavila dalšíma borůvkama, který průběžně sbírala. Takže jsem nakonec neodjížděla s jedním litrem, ale s vrchovatě naplněnou velkou mísou :). Ještě, že mě takhle zásobila, protože s nástupem týhle horký stále trvající vlny bez srážek, se borůvky jen zcvrkly a přestaly růst. Nicméně v Krkonoších a na Šumavě prý byla velká borůvková úroda v porovnání s ostatními oblastmi.

Borůvky

Moje honba za borůvkami vyplněným mrazákem ale nepřestala. Řekla jsem si, že si tedy koupíme od prodejce – cedule 79 Kč. Tak nějak jsme si domysleli, že to je cena za litr (bláhová to myšlenka :D)). Jakmile jsem tam ke slečně naklusala a řekla jsem, že bych ráda 5 litrů, nevěřícně na mě zírala a začala tedy sypat do mističek. Vytáhla kalkulačku a vypadla z ní cena kolem 700 Kč :D. Na to jsem začala nevěřícně zírat já a se od slečny dozvěděla, že uvedená cena 79 Kč je za půl litru. Můj původní požadavek byl přehodnocen a místo 5 litrů jsem odcházela s malou litrovou nádobkou a skoro jsem brečela. Tímto uzavírám mojí myšlenku nakoupit si do zásoby a budu si cenit toho mála co mám :).

Prodej borůvek

S omezeným množstvím těchto fialových dobrot musím sakra zvažovat co z nich upeču. Hledala jsem inspiraci na internetu co udělat za borůvkovou dobrotu a narazila jsem na stránky www.gurmanka.cz.  Na tyhle stránky narážím poměrně často, když chci něco uvařit a kolikrát u některých jejích receptů i skončím. Tak jsem u ní zakotvila i s receptem na borůvkový koláč a můžu říct, že je naprosto vynikající a jak píše, i u mě sklidil ze všech stran obrovský úspěch.

Suroviny

Korpus

  • 250 g polohrubé mouky
  • 125 g moučkového cukru
  • 125 g másla
  • špetka soli
  • 1 vejce
  • borůvky

Žmolenka

  • máslo
  • třtinový cukr
  • hrubá mouka

Postup

Rozpálíme si troubu na 180 °. Necháme trošku změknout máslo v pokojové teplotě. Potom smícháme všechny ingredience na korpus a hněteme rukama dokud nedostaneme takové vláčné poměrně pevné těsto. Veškeré máslo a vajíčko se musí spojit s ostatními ingrediencemi.

 

Křehké těsto

Křehké těsto

Vymažeme kulatou formu na koláč máslem a vysypeme polohrubou moukou, aby se nám těsto nepřilepilo. Těsto potom vtlačíme rukama do kulaté formy, aby bylo po celé ploše formy rovnoměrně rozprostřené. Propícháme jej vidličkou, aby se nám při pečení nedělaly nevzhledné boule.

Korpus

Na koláč nasypeme borůvky, aby byl celý korpus pokryt sladkými fialovými kuličkami.

Borůvkový koláč

Připravíme si žmolenku a posypeme koláč, také aby byl žmolenkou celý pokryt a dáme péct do rozpálené trouby asi na půl hodinky.

Borůvkový koláč s drobenkou

Jakmile žmolenka začne zlátnout a okraje koláče budou mít zlatavý nádech je koláč hotov a může se mlsat :).

Borůvkový koláč s drobenkou

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*