Konečně je tady sezóna borůvek – moje nejoblíbenější ovoce:). Každý rok se těším až začne ta sezóna celodenního sbírání v lese a bolavých zad s vidinou borůvkových hodů :D. Loni tolik borůvek nebylo, ale letos to je teda jiná hitparáda :). V pondělí jsme byly ženy z rodiny na borůvkách a s vervou jsme každá nasbírala 4 litry. Takže zásoba do mrazáčku na koláč, na koktejly a čerstvé padly hned na lívanečky k snídani a padnou ještě na dobrotu kamarádce na svatbu.

Strašně ráda snídám a asi jako všichni si to užíváme vždycky o víkendu, kdy je na nějakou lepší snídani víc času :). Já na sladký jídla tolik nejsem, spíš šunka sýr, nebo ztracené vejce s holandskou omáčkou, ale těmhle lívanečkům prostě neodolám….

Suroviny

Pro 4 osoby

  • 3/4 hrnku mléka
  • 2 lžíce octa
  • 1 hrnek hladké mouky
  • 1 lžička kypřícího prášku
  • 2 lžíce cukru
  • 1/2 lžičky jedlé sody
  • 1/2 lžičky soli
  • 1 vejce
  • 2 lžíce rozpuštěného másla

Tvarohový krém:

1 měkký tvaroh (250 g)

pár lžíc mléka

borůvky

Postup

Nejdříve si smícháme mléko s octem a necháme pět minutek pěkně pracovat :).

Mezitím si smícháme sypké suroviny (hladkou mouku, cukr, kypřící prášek, jedlou sodu a sůl).

Do mléka s octem vyšleháme vejce a rozpuštěné máslo. Přidáme sypké suroviny a pořádně rozmícháme metličkou, abychom se zbavili moukových hrudek a vzniklo nám hladké těstíčko.

Rozpálíme olej a smažíme malé lívanečky. Otočíme na druhou stranu vždy, když se začnou na povrchu tvořit bublinky.

 
TIP do kuchyně: Pokud potřebujete pro pečení makadamové, pekanové nebo para ořechy (nebo jakékoliv jiné), tak já je nakupuju tady ».

 

Připravíme si tvarohový krém. Já jsem použila Jaroměřický měkký tvaroh, přidala jsem pár lžic mléka – aby byla směs jemnější a pro chuť vsypala borůvky. Ale záleží jen na vás co máte rádi. Lívanečky se dají ochutit v podstatě čímkoliv:). Ještě posypat borůvkami na parádu zasypat moučkovým cukrem a dobrota je na světě :). Jsou taaak lehoučký a rozplývají se na jazyku, že se to ani moc nedá považovat za hříšnou snídani :D.

Lívance s borůvkami

Lívance s borůvkami

A jen tak mimochodem – tyhle lívance dělám už nějaký ten pátek – nebo spíš sobotu, ale zveřejnila jsem recept až teď. Jirka se totiž chopil díla, naservíroval úžasně lívance a ještě udělal boží fotky – no mám já doma ale šikulu 🙂

Tisk